Ako vybrať plesové šaty?

Vyberáte večerné šaty alebo elegantné koktejlky na slávnostnú príležitosť? Správne zvolený model vyzdvihne vaše prednosti a zakryje prípadné nedostatky. Počas výberu by ste mali zohľadniť niekoľko hľadísk, ktoré ďalej v texte podrobne preberieme. Zameriame sa na charakteristiku jednotlivých strihov, správneho určenia typu postavy, výber šiat podľa etikety a v neposlednom rade aj na voľbu vhodných doplnkov.

Vyberáte večerné šaty alebo elegantné koktejlky na slávnostnú príležitosť? Správne zvolený model vyzdvihne vaše prednosti a zakryje prípadné nedostatky. Počas výberu by ste mali zohľadniť niekoľko hľadísk, ktoré ďalej v texte podrobne preberieme. Zameriame sa na charakteristiku jednotlivých strihov, správneho určenia typu postavy, výber šiat podľa etikety a v neposlednom rade aj na voľbu vhodných doplnkov.

Doba čítania 11 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Kto bude šaty nosiť

Pred tým, než sa pustíte do výberu vytúženého modelu, si premyslite, aké individuálne požiadavky máte a kto bude šaty nosiť. Aj keď hľadáte prevedenie na konkrétnu udalosť, vždy sa oplatí zhotovovať taký módny kúsok, ktorý znosíte ešte na iné príležitosti. Preto vždy uprednostnite svoj vlastný štýl a imidž. Ak vyberáte model napríklad so svojou maturantkou, alebo naopak pre malé družičky, zohľadnite aj ich preferencie a osobitý vkus. Detské spoločenské šaty nájdete ďalej v kategórii detského sortimentu. Modely môžete ďalej prispôsobiť aj veku, napríklad spoločenské šaty pre seniorky, ktoré pôsobia veľmi vkusne a elegantne v zavinovacích variantoch asymetrického strihu. Niektoré však radšej siahnu po striedmejšom kostýme.

Na akú príležitosť

V túto chvíľu prichádza na rad dress code, teda predpísaný odev. V tejto súvislosti sa rozdeľujú večerné róby a plesové šaty na 4 základné kategórie. Tou prvou je najformálnejší a z pohľadu etikety najprísnejší tzv. White tie dress code. Tieto udalosti vyžadujú jedine dlhé šaty po zem, ideálne so širokou sukňou a vrškom bez ramienok. Najčastejšou formálnou udalosťou je Black tie dress code. Ten stále nariaďuje dlhé šaty, prijímané sú ale aj užšie varianty s bohatšími vzormi a farbami. Uvoľnenejší štýl dovoľujú akcie s označením Formal. Tie znesú už aj kratšie koktejlky alebo večerné kostýmy. Väčší priestor pre kreativitu a extravaganciu ponúkne Creative Black Tie dress code, ktorý je otvorený módnym trendom, asymetrickým strihom s prvkami klasického denného šatníka. Na tieto akcie si smiete vziať aj otvorené topánky či spoločenské sandále.

Rozdelenie podľa strihu

Bežne možno strihy šiat rozdeliť do 5 skupín. Tie by ste mali vyberať predovšetkým podľa typu vašej postavy a charakteru udalosti. Okrem tvaru šiat sa môžete zamerať aj na prevedenie ramienok či rukávov. Niektoré ženy by sa mohli domnievať, že dlhé rukávy zakryjú objemnejšie paže. Nie vždy však toto pravidlo platí. V závislosti na strihu šiat môžu dlhé rukávy pôsobiť príliš masívne a naopak paže ešte zvýrazniť. V takom prípade radšej vyberajte kratšie rukávy zakrývajúce len najširšie miesto ruky. Tým zjemníte výsledný dojem strihu.

A-strih

A-strih či A-line sa pod prsiami rozširuje a odvádza pozornosť od pása. Ľahko ho zladíte s akýmikoľvek doplnkami a výborne poslúži aj ako tradičná róba na vysoko formálne príležitosti. Vďaka obľúbenosti strihu nájdete áčkové modely vo všetkých možných prevedeniach bez rukávov, s čipkovým zdobením, korzetom atď. šaty dobre skryjú širšie boky či tehotenské bruško.

Šaty s naberanou sukňou

Ak hľadáte pompézne princeznovské šaty, budú práve naberané sukne, tiež známe ako Ball-gown strihy tou pravou voľbou. Skvele sedia drobným aj vysokým postavám a rovnako tak dámam so širšími ramenami či väčším dekoltom. Bohaté sukne totiž odvedú pozornosť od hornej polovice tela. Ku kolesovej sukni budete potrebovať kruhovú spodničku, ktorá celú konštrukciu vytvaruje a spevní. Tieto typy šiat sa skvele hodia napríklad na maturitné plesy. Najčastejšie sa stretnete s korzetovým vrchným dielom.

Večerné princeznovské šaty sa skvele hodia na maturitný ples

Empír

Empírové strihy perfektne zamaskujú široké boky a väčšie bruško. V porovnaní s výraznými naberanými sukňami pôsobí prevedenie, ktoré jemne splýva pozdĺž tela až k zemi, veľmi striedmo a elegantne. Voľný splývavý strih síce zakryje mierne nedostatky, postavu však nijako netvaruje, preto by silnejšie postavy mali skôr voliť áčkový strih. Empírové šaty môžete kúpiť v rade prevedení od bezramienkových modelov, po krajkové rukávy a splývavé výstrihy.

Morská panna

Nádherné prevedenie podľa tvaru nazývaného Morská panna (Mermaid) či rybí strih, obopína dekolt, pás aj boky, sukňa sa potom ďalej rozširujeod polovice stehien. Z toho jasne vyplýva, pre koho bude taký strih vhodný a to pevné štíhle postavy. Šaty krásne zvýraznia ženské krivky a dodajú postave prirodzenú ladnosť.

Splývavý strih

Tiež známy ako Sheath strih pôsobí nenútene a veľmi elegantne. Také šaty bývajú jednoduché a elegantné, môžu ale aj pomocou doplnkov či neštandardnej dĺžky prekvapiť. Výborne sa vynímajú na atletických a rovných postavách. Vo splývavom prevedení naviac vynikne každý pohyb, čo oceníte predovšetkým pri tanci.

Koktejlky

U šiat označovaných ako koktejlové najčastejšie nájdete A-strih či splývajúci variant. Jedná sa o krátke a stredne dlhé modely končiace väčšinou v úrovni kolien. Ženy si ich rady zaobstarávajú pre ich univerzálne využitie, tieto šaty sa hodia ako na večierky, záhradné oslavy, tak na rodinné stretnutia.

Koktejlky znosíte na rôznorodé spoločenské akcie

Puzdrové šaty

Obopnuté šaty puzdrového typu znosíte buď v kratšej verzii na akékoľvek menej formálne akcie ako pracovné stretnutia, konferencie, spoločenské večierky, alebo v dlhom prevedení najčastejšie rybieho strihu (morská panna) pokojne aj na black tie príležitosti. Puzdrové prevedenie je na prvý pohľad veľmi decentné a elegantné.

Na čo sa zamerať

Typ postavy

Predtým, než sa zoznámite s najčastejšími strihmi, si skúste urobiť krátky predvýber vzhľadom k vášmu typu postavy. Ideálne šaty by mali podčiarknuť vaše prednosti a zakryť prípadné nedostatky. Svoj typ postavy zistíte ľahko pred zrkadlom. Postavte sa v spodnom prádle bez topánok pred zrkadlo a sústreďte sa na šírku ramien, bokov a tvar pásu. Svojej postave môžete po chvíli priradiť jeden z nasledujúcich tvarov:

Existuje päť základných typov postáv
  • Hruška: typický tvar Věstonickej Venuše, teda širšie boky než ramená a dobre viditeľný pás. Ideálne šaty by mali zakryť širšie boky a naopak vyzdvihnúť horné partie. Pre takéto účely sa skvele hodia bohaté rukávy, bolerka, zdobený výstrih a vyšší pás. Skôr sa vyhnite výrazným sukniam a upnutým modelom.

  • Jablko: pre postavy označované ako jablko sú charakteristické štíhle nohy a vystúpené bruško. Z toho dôvodu nie sú vhodné veľké sukne rozširujúce sa hneď od pása, naopak voľte pozvoľna sa rozširujúce strih, korzet s pozdĺžnym zdobením a skôr nenápadný výstrih.

  • Obdĺžnik: ak máte rovnako široké ramená aj boky spolu s nevýrazným pásom, potom vyberajte šaty vhodné pre obdĺžnikovú postavu. Také strihy by mali podporiť ženské tvary napríklad zvýraznením dekoltu, riasením, zvýšeným pásom a bohatou sukňou. Pozor si ale dajte na okrúhly výstrih.

  • Obrátený trojuholník: tieto postavy spoznáte podľa širších ramien, bujného dekoltu, úzkeho pásu a štíhlej dolnej polovice tela. Týmto typom najlepšie padnú jednoduché korzety, véčkový výstrih a výrazné sukne. Vyhnúť by sa naopak mali úzkym sukniam.

  • Presýpacie hodiny: súmerná silueta so ženskými krivkami vyzerá dobre takmer v akomkoľvek strihu. Také postavy sa môžu zamerať na zvýraznenie pásu, k čomu skvelo pomôže tesný korzet so zdobením alebo naberané sukne.

Dĺžka

Ako sme už spomínali u formálneho delenia šiat (black tie, white tie), vyberať môžete aj podľa dĺžky. Za klasické spoločenské šaty sú stále považované tie dosahujúce až po zem. Takéto modely sa hodia na všetky formálne udalosti. V letných mesiacoch na vonkajšie akcie či do divadla pod šírym nebom sa vám ďalej ponúka aj vzdušnejší variant kratšieho strihu. Šaty môžu samozrejme končiť pod kolenami alebo až v polovici stehien. Elegantné prevedenie končiace nad členkami (tea-lenght) zas pripomína romantické outfity Audrey Hepburn. Finálny výber preto prispôsobte predovšetkým svojmu preferovanému štýlu a typu udalosti.

Klasické spoločenské šaty by stále mali siahať až po zem

Materiál

Plesové šaty bývajú najčastejšie vyrobené zo zmesi materiálov. K tým najčastejším patrí kombinácia viskózy a polyesteru. Aj keď sa nejedná o prírodné materiály, môžeme viskózu považovať za istú alternatívu. Modely s prímesou polyesteru sa nekrčia, dobre udržujú svoju farbu, nezrážajú sa a rýchlo schnú. Ak hľadáte večerné róby na zimné plesy, potom je polyester dobrou voľbou. V letných mesiacoch skôr tipujte na prevahu viskózy, počítajte však s vyššou krčivosť. Príjemnú pružnosť a poddajnosť šatám dodá elastan. Ten sa najčastejšie vyskytuje v kombinácii s polyesterom či viskózou.

Drahšie večerné šaty potom môžu byť vyrobené zo saténu, hodvábu, elastickej čipky či hodvábneho šifónu. Tieto materiály sú príjemne vzdušné a vhodné tiež na letné slávnosti. Naberané sukne princeznovských modelov sú tvorené vrstveným tylom, ktorý pôsobí veľmi dekoratívne a slávnostne. Ľahko sa však zatrhne.

Farba

Pochopiteľne aj farby hrajú dôležitú úlohu vo výslednej image. K ich výberu pristupujte obozretne, premyslite si, aký ste farebný typ - farba vlasov, pokožky, očí a k tomu hľadajte vhodný tón šiat, samozrejme s prihliadnutím k danej udalosti. Na formálne akcie sa skôr hodia tmavšie odtiene, uvoľnené, napríklad aj vonkajšie akcie si priamo žiadajú pastelové farby a živé vzorovanie. Skôr než neónovým farbám dajte prednosť umiernenosti, ktorú môžete zvýrazniť napríklad výraznými doplnkami, či trblietavými flitrami. Všeobecne platí, že čiernovláskam skôr pristane biela, sivá alebo zvodná červená. Popri tom blondínky krásne vyniknú v zlatistých odtieňoch alebo napríklad ružová.

Ako vybrať veľkosť

Pri zvažovaní, akú veľkosť vybrať, sa nespoliehajte len na svoj odhad. Väčšina značiek používa vlastné veľkostné tabuľky, ktoré sa vždy nemusia bezo zvyšku vzájomne zhodovať. Preto si pred nákupom zmerajte vaše miery, podľa ktorých spoľahlivo vyberiete padnúci model.

Obvod hrudníka niekedy nájdete pod skratkou OH a označuje najširšie miesto pŕs tesne v podpazuší. Pre získanie tejto hodnoty budete potrebovať krajčírsky meter. Obvod merajte ideálne bez podprsenky, alebo s padnúcou nevystuženou. Meter veďte tesne pod lopatkami.

Najjednoduchším pomocníkom k zmeraniu hodnôt bude krajčírsky meter. Ak krajčírsky meter nemáte, môžete si poradiť s obyčajným metrom a povrázkom. Tam, kde sa povrázok stretne so svojím koncom, urobte značku a vzdialenosť zmerajte. Nižšie nájdete orientačnú veľkostnú tabuľku, ktorá sa však naprieč značkami a výrobcami môže líšiť.

Veľkosť

Číslovanie

Obvod hrudníku (cm)

Obvod pásu (cm)

Obvod bokov (cm)

XS

32/34

76–80

60–64

84–88

S

36/38

84–88

68–72

92–96

M

40/42

92–96

76–80

100–104

L

44/46

100–104

84–88

108–112

XL

48/50

110–116

94–100

117–122

XXL

52/54

122–128

106–112

127–132

Ozdoby a doplnky

Ozdoby

Rovnako ako u bežných outfitov platí, že nič by sa nemalo preháňať a prekombinovávať, k čomu môžu niektoré modely podnecovať. Všeobecne platí, že dominantným doplnkom by mala byť len jedna vec. Ak máte výrazné šaty, nie je potrebné ich ďalej prebíjať výraznou dekoráciou. Naopak ak ste zvolili jednoduchý strih, môžete si dovoliť bohatú vlasovú ozdobu, perlovú listovú kabelku, alebo kožušinové boa.

Obuv

Aj keď formálne akcie vyžadujú uzavretú obuv na podpätku, snažte sa vyberať takú, ktorá vám je pohodlná. Vybraná obuv by mala dobre sedieť a pochopiteľne ladiť so zvolenými šatmi. Ak si nie ste istá na podpätkoch, voľte nenápadné spoločenské balerínky, alebo nízke klinovité modely. Čo sa týka dizajnu, záleží hlavne na celkovom outfite a doplnkoch. Obľúbené sú ako okrúhle špičky, tak ostro rezané prevedenie s ozdobnými perličkami. Na vonkajšie akcie môžete siahnuť tiež po otvorených variantoch na kline a spoločenských sandáloch.

Topánky by mali byť pohodlné a farebne ladiť so šatami

Spodné prádlo

Pod starostlivo vybranú róbu si kúpte ideálne set spodnej bielizne v telovej farbe, ktorý nebude pod šatami vidieť (gélové samodržiace podprsenky). Z toho dôvodu vyberajte spodnú bielizeň až naposledy. Niektoré šaty (predovšetkým korzetového typu) sú napríklad vybavené všitými košíčkami, pod ktoré nie je podprsenka nutná. Niektoré ženy sa môžu lepšie cítiť v sťahovacej bielizni, ktorá v kombinácii s vhodne zvoleným strihom šiat pomôže skryť prípadné nedostatky.